Peyzaj Mimarlığı Öğrencilerimiz Mimarlık Bilgisi Dersi Kapsamında Ankara`da

Peyzaj Mimarlığı öğrencilerimiz, Mimarlık Bilgisi dersi kapsamında 15 Mart 2019 tarihinde Ankara`ya bir teknik gezi düzenlediler. Bu kapsamda ilk olarak, Mimarlar Odası Ankara Şubesinin konuğu oldular. Burada, Ankara`nın başkent olmasından sonraki kent planlamasına ve mimarlık anlayışına ilişkin izlediği yollar, Hermann Jansen planı, Saraçoğlu Mahallesi (Türkiye’nin ilk toplu konut alanı) hakkında çeşitli bilgileri aldıktan sonra Saraçoğlu Mahallesini gezdiler.

Gezinin ikinci durağı, fuar, sergi, kongre vb. etkinlikler için tasarlanmış Congresium binası oldu. Binanın tasarım kriterleri, kat planları, cephe özellikleri, sunduğu programları vb. deneyimlendi. Bu kapsamda, Congresium`daki ArtAnkara 5. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı gezildi. Fuarda yer alan resim çalışmalarındaki peyzaj ve mimarlık anlatıları incelendi, kontrabas piano dinletisine katılım gösterildi.
Araş.Gör.Dr. Başak Özer yürütücülüğünde gerçekleştirilen gezinin son durağı olarak Bahçelievler Buz Pateni Sarayına gidildi. Öğrenciler burada bir spor yapısının mimari tasarımına ilişkin incelemelerde bulundular.


Paylaş