Eskişehir - Tohum ve Fidanlık Tekniği ile Ağaçlandırma Tekniği Ders Uygulaması

Fakültemiz Orman Mühendisliği Bölümü 3. ve 4. Sınıf öğrencileri Tohum ve Fidanlık Tekniği ile Ağaçlandırma Tekniği Dersleri uygulamaları Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL rehberliğinde hız kesmeden devam etmektedir. Bu haftadaki ders uygulamaları 17-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Eskişehir de yapılmıştır.

Uygulama dersleri Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü çalışma alanlarında iki gün sürmüştür. Bu kapsam da birinci gün ilk olarak Eskişehir Orman Bölge Müdürü Sayın Recep TEMEL makamında ziyaret edilerek Bölge Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi alınmıştır. Daha sonra Eskişehir Orman Fidanlığı ziyaret edilerek fidanlıktaki üretim çalışmaları yerinde incelenmiştir. Fidanlıkta öğrencilerimize Fidanlık Müdürü Sayın İzzet BOLATKIRAN, Müdür yardımcısı Sayın Niyazi DAMAR ile fidanlık şefleri Sayın Eren ALKAN, Sayın Bircin SEVİNÇLİ ve Sayın Cemal KARAKURT eşlik etmişlerdir. Fidanlıktaki eğitimde Türkiye’nin en büyük fidanlıklarından birisi olan Eskişehir Orman Fidanlığının genel bir tanıtımı yapıtlıktan sonra fidan üretim çalışmaları hakkında sayısal bilgiler verilmiştir. Ardından kozaktan tohum çıkarma tesisine geçilerek uygulamalı olarak tohum çıkarma işlemleri yerinde görülmüştür. Bir sonraki işlemde ise elde edilen bu tohumların soğuk hava deposunda saklama teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra çıplak köklü fidan üretim yastıklarının makine ile yapımı yerinde gösterilerek çıplak köklü fidan üretim teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Serada tüplü fidan üretim çalışmaları yerinde görülerek bilgi verilmiş, özellikle “Enso” tip kapların tasarımı ve kaplarda kullanılan yetiştirme ortamları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş, son olarak fidanlık serasında çelik ve aşılı fidan yetiştirme yerinde gösterilerek aşı ve çelik alımında dikkat edilmesi gereken hususlar ile yetiştirme teknikleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Fidanlıktaki uygulamanın bir bölümüne Eskişehir Orman Bölge Müdürü Sayın Recep TEMEL ve Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Adil KOÇASLAN eşlik etmişlerdir.

Birinci gün fidanlıktaki uygulamaların ardından Eskişehir Orman Toprak ve Ekoloji Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünü ziyaret edilerek kurumun yapmış olduğu çalışmalar hakkında kurum başmühendislerinden Sayın Aydın ÇÖMEZ tarafından gruba bilgi verilmiş ve ardından laboratuvarda uygulamalı olarak toprak tahlilleri gösterilmiştir. Birinci günün son bölümünde ise Türkiye’de bir ilk olan ve “Yapay Jeopark” olarak bilinen Kayaç parkı ziyaret edilmiştir. Burada, Sayın Dr. Nejat ÇELİK parkta bulunan 81 adet kayaç ve maden kütlelerinin geldiği yer ve özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi vermiştir.

Uygulama gezisinin 2. gününde ise dünyaca ünlü Çatacık Sarıçam Ormanları ve Mihalıççık Yarı-kurak Bölge Ağaçlandırma Alanlarına gidilerek uygulamalı eğitim verilmiştir. Gezinin bu kısmında bizlere Mihalıççık Orman İşletme Müdür Yardımcısı Sayın Hasan BİLİCİ ile işletme şefleri Sayın Orhan KURTOĞLU ve Sayın Mehmet Ufuk DOĞAN eşlik etmişlerdir. İlk olarak Çatacık sarıçam ormanlarında doğal gençleştirme ve genlik bakımı sahaları yerinde görülerek yapılan çalışmaların teknik detayları hakkında bilgi verilmiş daha sonra Mihalıççık Orman İşletme Müdürlüğü’ne geçilerek Müdürlüğün yapmış olduğu faaliyet ve çalışmalar hakkında gruba bilgi verilmiştir. Son olarak Doğanoğlu Yarı-kurak Bölge Ağaçlandırma Sahasına geçilerek alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Ardından ağaçlandırma çalışmalarında, diri-örtü temizliği, makineli toprak işleme, tür seçimi ve kullanılan fidan tipleri, dikim teknikleri ve kültür bakımı hakkında ayrıntılı teknik bilgi verilmiştir. İki günlük gezide bizlere Orman Bölge Müdürlüğü İzin ve İrtifak Şube Müdürü Sayın Erkan YURT rehberlik etmişlerdir.
Bu teknik geziye Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü basını ve yerel basında geniş yer verilmiş olup hem yerel yerel basın hem de İnternette duyurulmuştur.

Yoğun çalışma programı ve gündemlerine rağmen bu teknik gezide bizleri yalnız bırakmayan, bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşan, yakın ilgi ve misafirperverlik gösteren Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü İdareci ve çalışanlarına sonsuz teşekkür ederiz.

Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL
Ders Sorumlusu


Paylaş