Özel Peyzaj Tasarımları ile Şantiye Uygulamaları dersleri kapsamında Ankara gezisi gerçekleştirildi


Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerimiz, yürütücülüğünü Araş.Gör.Dr. Başak ÖZER`in yaptığı Özel Peyzaj Tasarımları ile Şantiye Uygulamaları dersleri kapsamında Ankara’ya bir gezi gerçekleştirdiler.

İlk olarak Yenimahalle Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğünden peyzaj mimarı Kıvılcım Dağ`ın misafiri olan öğrencilere, belediyenin uygulamakta olduğu peyzaj projelerine ilişkin bir sunum gerçekleştirildi. Sunumdan sonra öğrenciler, belediye kapsamında tasarlanmış birçok peyzaj projesine ilişkin planları ve görselleri inceleme fırsatı buldular. Yapısal ve bitkisel peyzaj projelerine ek olarak; tasarlanmış bir peyzaj projesinin ihale süreçleri ile ihale dosyasının oluşturulmasına ilişkin detaylı bilgi edindiler. Bu kapsamda tüm süreçleri tamamlanmış bir peyzaj ihale dosyasını incelediler.

Belediyedeki sunumun ve doküman incelemelerinin ardından, belediyenin imalat aşamasında olan şantiyeleri ile yapımı tamamlanmış bazı parkları gezilerek, şantiye uygulamalarına ilişkin detaylı bilgiler alındı.

Ankara gezisi, Bilkent Üniversitesi yerleşkesinin gezilmesiyle devam etti. Böylelikle, özel peyzaj tasarımı kapsamında değerlendirilen yerleşkelerin peyzaj tasarımına ilişkin örnek bir alan gezildi. Yerleşkenin gezilmesine ek olarak, üniversitenin Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümüne bir ziyaret gerçekleştirildi. Burada, öğrenciler tarafından gerçekleştirilmiş olan peyzaj projeleri, maketler vb. çalışmalar incelendi.

Gezinin son durağı olarak, bir başka özel peyzaj tasarımı olarak nitelendirilebilecek bir paintball alanı, deneyime dayalı, uygulamalı olarak incelendi.Paylaş