ÇAKÜ Karabağ zaferini kutladı ve Gazze’ye destek verdi

Karabağ’ın işgal kurtuluşunun yıldönümünde Uluyazı Kampüsümüzde bir kutlama programı gerçekleştirildi. Konuşmasında Gazze’deki insanlık dramına değinen Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, “Bugün Karabağ, yarın Gazze azatlığa kavuşacak inşallah” diye konuştu.

ÇAKÜ HABER MERKEZİ////

KARABAĞ’IN Ermeni işgalinden kurtuluşunun 3. yıldönümü, Gazze’deki insanlık dramı nedeniyle Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde buruk şekilde kutlandı. Uluyazı Kampüsü’nde Türk, Azerbaycan ve Filistin bayraklarının dalgalandığı kutlama etkinliğine, ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Çiftçi, Genel Sekreter Yardımcımız ve Personel Daire Başkanımız Ünal Hendek; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanımız Murat Yıldırım ile idari ve akademik personelimiz, öğrencilerimiz ve STK temsilcileri katıldı. Rektör Çiftçi burada yaptığı konuşmada, Karabağ’ın, Azerbaycan-Türkiye desteğiyle azatlığa ermesinin yıldönümünü kutladıklarını belirterek, “Biz Türk milleti olarak, zulüm nerede olursa olsun, bu zulmün karşısındayız. Biz mazlumlara umuduz, zalimlere korkuyuz. Dolayısıyla bizim 600 yıllık Osmanlı yönetiminin 3 kıtada sürdürmüş olduğu adaletli yönetime bugün dünya gerçekten muhtaç. İşte böylesi bir ortamda Türk dünyasına büyük görevler düşmekte. Özellikle 300 milyon nüfusu olan bir coğrafyadan bahsediyoruz. Ekonomik, askeri gücü olan bir coğrafya. O yüzden biz burada daha önce de ifade etmiştik, Türk dünyasının bu yeni dünya düzeninde, yeni bir merkez, yeni bir eksen olacağı kanaatindeyiz. Ve bugün Türk Devletler Teşkilatı, ekonomiden eğitime kadar birçok alanda somut adımlar atmıştır” dedi.

“BEKLENEN DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRECEK OLANLAR, BÜYÜK İDEALLERİ OLAN İNSANLARDIR”

Dünyanın yeni bir değişimi, yeniden bir düzene girmeyi beklediğini vurgulayan Rektör Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık zulümler, işgaller, insan hakları ihlalleri gök kubbeye sığmaz oldu. Beklenen dönüşümü gerçekleştirecek olanlar da büyük idealleri olan insanlardır. Biz de diyoruz ki Türk-İslam medeniyetinin bir ferdi olarak dünyada yeni bir nizamın gelmesi için çaba sarf edeceğiz. Bu yeni nizamda insanlar adaletli olacak, haksızlıklar bitecek, mazlumlar mahsun olmayacak ve bebekler ölmeyecek, yaşlılar, siviller ölmeyecek. O yüzden bizim mücadelemiz, dünyanın çok farklı yerlerinde bizimle aynı duyguları paylaşan insanların da mücadelesi olacak. Mahsun olarak kutladığımız bu zaferin yıldönümünde, Gazze’deki insanlık dramını gerçekleştiren, insan hakları ihlallerini herkesin gözlerinin içine baka baka defalarca kez yapan İsrail kınanmıştır. Biz de burada bu duyguları ifade edecek şekilde İsrail’i bir kez daha kınıyoruz. Ve diyoruz ki dün Karabağ, yarın Gazze azatlığa erecektir, bağımsız olacaktır inşallah. Meydanların iklimini solumayan insanların sedası gür çıkmaz. Dolayısıyla biz bugün meydandayız. Ama gelecekte inşallah, bu meydandaki duyguları daha icracı yerlerde ifa edeceğiz, bu vazifelerle, o sorumluluklarla daha güçlü adımlar atacağız. O vesileyle buradaki katılımınız, bir duruşun göstergesi olması bakımından oldukça önemli. Bütün dünyadaki sıkıntıların dinmesini diliyoruz. Zulüm Çin’de de olsa Kafkasya’da da olsa Ortadoğu’da da olsa Avrupa’da da olsa biz o zulmü kınıyoruz.”

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanımız Murat Yıldırım da etkinlikte yaptığı konuşmada, Karabağ’ın azatlığa kavuşmasıyla birlikte bağımsız bir Karabağ’ın Azerbaycan topraklarında yeşermeye başladığını, bunun da inşallah yüzyıllar boyunca devam edeceğini ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2023 Cuma