Orman Mühendisliğine Giriş Dersi Uygulaması (Ilgaz)

Fakültemiz Orman Mühendisliği Bölümü öğrencileri “Orman Mühendisliğine Giriş” dersi arazi uygulamasını ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL eşliğinde bu haftada Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında gerçekleştirdiler.

Uygulama kapsamında ilk olarak Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğü ziyaret edilerek işletme müdürlüğü orman varlığı ve çalışma programları hakkında İşletme Müdürü sayın Utku DANIŞ tarafından bilgi verilmiştir. Uygulamanın ikinci aşamasında ise Yenice-Kadınçayırı ormanlarına gidilerek bazı ormancılık uygulamaları yerinde görülmüştür. Bu kapsamda Kadınçayırı Sarıçam-Göknar karışık ormanları yerinde görülerek ağaç türlerinin tanıtımı yapılmış, ardından ormanlara neden bakım yapıldığının öneminden bahsedilerek bakım yapılmış sahalar gezilmiştir. Sonraki aşamada ise tohum kaynaklarının tanıtımı yapılarak Sarıçam tohum meşceresi yerinde görülerek ekibe teknik bilgi verilmiştir. Daha sonra ise Sarıçam meşceresinde damga, ağaç kesimi ve boylama işlemleri uygulamalı olarak gösterilmiş ve ormancılıkta iş güvenliğinin öneminden bahsedilmiştir. Yine aynı yörede yapımı devam eden sanat yapıları (büz ve menfez) yerinde görülerek sanat yapılarının yapım aşamaları hakkında ekibe teknik bilgi verilmiş ardından kozalaktan tohum çıkarma tesisi ziyaret edilerek karaçam ve sarıçam türlerinde kozalaktan tohum çıkarma teknikleri uygulamalı olarak anlatılmıştır. Son olarak Ilgaz-Kale Orman Deposu ziyaret edilmiş, orman deposu ve depodaki ürünler hakkında ekibe teknik bilgi verilmiştir.

Uygulama dersine Ilgaz Orman İşletme Müdürü UTKU DANIŞ, Müdür Yardımcıları Emin ARICI ve Erkan Muhammed ELİBOL ile Orman İşletme Şefleri Dilek AKKAYA, Harun NERGİZ, Zekeriya KUL ve Danışman Mühendisler eşlik etmişlerdir.

Yoğun çalışma programlarına rağmen uygulama dersinde bizleri yalnız bırakmayan meslektaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Ayrıca uygulamaya dersine katılan yedi Orman Mühendisi meslektaşımız Fakültemiz mezunu olup fakültemizi başarılı bir şekilde temsil etmektedirler.

Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2021 Cuma