Çerkeş MYO yeni binası temel atma töreni gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Çerkeş Meslek Yüksekokulu yeni binası temel atma töreni gerçekleştirildi. Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde gerçekleştirilen törene başta Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar olmak üzere Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çerkeş Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yusuf Mutlu Genç, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, Atkaracalar Belediye Başkanı Harun Oflaz, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, ÇAKÜ Genel Sekreteri Ünal Hendek, İlçe Jandarma Komutanı Uğur Kaya, Türk Kızılay Çankırı Şubesi Başkanı ve İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Ulusoy, ÇANDEF İstanbul Başkanı Önder Tozan, ÇER-DEF Çerkeş Dernekler Federasyonu Başkanı Niyazi İncesu Genç, Çerkeş Meslek Yüksekokulu Yapma Yaşatma Derneği Başkanı ve Çerkeş Belediye Meclis Üyesi Hayati Kaya, il ve ilçe kurum müdürleri, STK temsilcileri, NATA Holding Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Namık Tanık ve Çankırı Dernekler Konfederasyonu Başkanı Kaptan Mustafa Can katılım sağladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan tören, Çerkeşli öğrencilerin halk oyunu gösterisiyle devam etti. Protokol konuşmalarının ardından temel atma törenine geçildi.

Törenin açılış konuşması Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı tarafından yapıldı. Sn. Sopacı, Meslek Yüksekokulu serüveninin 2016 yılında başladığını ifade ederek 2014 yılında göreve geldikleri andan itibaren halkın en büyük isteklerinden birinin üniversite olduğunun altını çizdi. Çerkeş MYO yeni binasının Çerkeşlilere hayırlı olmasını dileyen Sn. Sopacı, başta Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi olmak üzere süreçte emeği geçenlere teşekkür etti.

Törende konuşan Çankırı Valisi Sn. M. Fırat Taşolar, katılımcıları selamladıktan sonra uzun bir konuşma yapmayacağını, Çerkeş MYO yeni binasının yapım sürecinde emeği geçenlerin haklarının teslim edilmesi gerektiğini belirterek emeği geçenlere sonsuz teşekkür ettiğini ifade etti. Çerkeş MYO binasının Çankırı için çok kıymetli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Sn. Taşolar, yatırımın Çerkeş’e hayırlı olması temennisinde bulundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi ise önemli bir günde bir araya geldiklerini belirterek Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her ile üniversite vizyonunun ilçelere yayıldığı bir gün olduğunu ifade etti. Sözlerine; “Geleceğe yatırım yapmak istiyorsak savaşta dahi eğitim konusunda asla geri atmamamız, elimizdeki beşerî sermayeyi en iyi şekilde yetiştirmemiz gerekiyor.” şeklinde devam eden Rektör Çiftçi, eğitime yapılan yatırımların ülkeyi her alanda kalkındıracağının altını çizdi. ÇAKÜ’nün kuruluş aşamasından bugüne birçok vakfın katkısının olduğunu söyleyen Rektör Çiftçi, üniversite için maddi, manevi katkıda bulunan herkese teşekkür ederek ahirete irtihâl edenlere rahmet diledi.

ÇAKÜ’de göreve başladığı dönemde üniversitenin Merkezî Araştırma Laboratuvarı’na sahip olmasının dikkatini çektiğini belirten Rektör Çiftçi, iş insanı Namık Tanık’ın katkılarıyla yapıldığını öğrendiğinde kendisini arayıp teşekkür ettiğini aktardı. Namık Tanık gibi hayırsever iş insanlarının sayısının artmasını dileyen Rektör Çiftçi, devlet yatırımlarının yanı sıra iş insanlarının ve halkın destekleriyle de güzel bir sinerji oluşturulduğunu ifade etti.

ÇAKÜ’nün yalnızca Türkiye’de değil dünyada ağı olan bir yükseköğretim kurumu olduğunu ifade eden Rektör Çiftçi; “Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar kültür coğrafyamızda nerede bizden bir hatıra, eser varsa orada Çankırı Karatekin Üniversitesi vardır. 85 ülkede 300’e yakın üniversiteyle anlaşmamız bulunmaktadır.” dedi.

Çankırı’nın tarihî misyonunu en iyi şekilde ifa etmeye çalışan bir medeniyet merkezi olduğuna dikkat çeken Rektör Çiftçi, asırlardır ayakta duran darü’ş-şifası ve darü’l-hadisiyle şehrin önemli bir konumda bulunduğunu vurguladı. Rektör Çiftçi, bu misyon gereği sadece il merkezinde değil Çerkeş, Eldivan, Ilgaz, Kurşunlu ve Şabanözü gibi ilçelerde de ciddi yatırımların devam edeceğine inandığını belirtti. Yapılacak yeni yatırımlarla Çerkeş’in büyümeye devam edeceğini ifade eden Rektör Çiftçi, desteklerinden dolayı Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı’ya teşekkür etti. İlerleyen dönemlerde güzel ve değerli işlere vesile olacaklarına inancının tam olduğunu belirten Rektör Çiftçi, katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkür ederek Çerkeş MYO yeni binasının temelinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından dualar eşliğinde temel atma töreni gerçekleştirilerek törene katılan Çerkeş halkına ikramda bulunuldu.

Yayınlanma Tarihi: 28 Haziran 2024 Cuma