Orman Mühendisliğine Giriş Dersi - Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Mühendisleri Odasını Ziyaret

Fakültemiz Orman Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencileri Orman Mühendisliğine Giriş Dersi kapsamında Ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL nezaretinde geçen hafta Ankara’da Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve Orman Mühendisleri Odasına Ziyarette bulundular. İlgili ziyarete Fakültemiz Orman Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Semih EDİŞ’te eşlik etmiştir.

Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL ve beraberindeki öğrenci grubu öncelikle Orman Genel Müdür Yardımcısı Recep ATEŞ’i makamında ziyaret etmişlerdir. Ardından Orman Genel Müdür Yardımcısı Sayın ATEŞ OGM toplantı salonunda öğrencilerimiz ile bir araya gelerek mesleki tecrübelerini bizlere aktarmış, OGM’nin teşkilat yapısı ve Orman Mühendisliğinin çalışma alanları hakkında bilgi vermiştir. Daha sonrasında ise OGM yerleşkesinde bulunan Ormancılık Müzesi ziyaret edilmiş ardından OMG yemek hanesinde öğrencilerimiz meslektaşları ile bir araya gelerek öğle yemeği yemişlerdir.

Öğleden sonraki ziyarette ise ilk olarak Orman Yangınlarıyla Mücadele Dairesi Başkanlığında bulunan Yangın Yönetim Merkezi ziyaret edilmiştir. Ziyarette Daire Başkanı Mustafa SONGÜR ve Şube Müdürü Alper YILMAZ tarafından yangın yönetim merkezinin tanıtımı teknik donanımı hakkında açıklamalar yapılarak yangın esnasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi aktarılmıştır. Ardından Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanlığı ziyaret edilmiş, ziyarette Daire Başkanı Murat ÇEVİRME, Daire Başkan Yardımcısı ve Güven GÜLTEKİN tarafından daire başkanlığının çalışma alanları ve uygulama faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında Silvikültür Dairesi Başkanlığı ziyaret edilmiş, Daire Başkanı Kahraman TEMUR ve Daire Başkan Yardımcısı Dr. Rıdvan ÇÖRTÜ tarafından Silvikültür Dairesi Başkanlığının tanıtımı yapılarak başkanlığın çalışma alanları ve uygulama çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Ardından Fidanlık ve Tohum İşleri Dairesi Başkanlığına geçilmiş, burada Daire Başkanı Mustafa Mukan YAZAR ve Şube Müdürü Ayşe TOPTAN tarafından başkanlığın tanıtımı yapılmış ve Ülkemizdeki Orman Fidanlıklarında üretilen orman ağacı, çalı türleri ve süs bitkileri hakkında sayısal bilgiler verilmiştir. Sonrasında Ekosistem Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ziyaret edilmiş, Daire Başkanı Özgür BALCI tarafından ilgili daire başkanlığının tanıtımı yapıldıktan sonra ülkemizde üretimi yapılan odun dışı orman ürünleri hakkında sayısal bilgiler verilmiş ve odun dışı orman ürünlerinin öneminden bahsedilmiştir. Ardından Teftiş Kurulu Başkanlığı ziyaret edilerek ilgili başkanlığın çalışma alanları ve konuları hakkında Başmüfettiş Rüstem KIRIŞ tarafından öğrencilerimize bilgi vererek mesleki tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaşmıştır. Son olarak OMG yerleşkesindeki Orman Ağaçları ve Tohumları Islah Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ziyaret edilmiş, Müdürlüğün çalışma alanları ve faaliyetleri hakkında Orhan DEMİR tarafından öğrencilerimize bilgi verilmiştir. Söz konusu uygulama dersinde ekibe Dış ilişkiler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığından Şube Müdürü LEVENT CENİK ve Esra TÜRKYILMAZ eşlik etmişlerdir. İlgili ziyaretlerde öğrencilerimiz OGM’nin Merkezi Yönetim Birimlerini ve bu birimlerde çalışan yönetici ve meslektaşlarımızı yakından tanıma fırsatı da bulmuşlardır.

Gezinin ikinci aşamasında ise Orman Mühendisleri Odası ziyaret edilmiştir. Ziyarette Oda yöneticileri tarafından odanın tanıtımı yapılarak mesleğimizin özel çalışma alanları hakkında da bilgi verilmiştir. Ziyarette ekibimize Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Özgür BALCI ile Merkez Şube Yönetiminden Mehmet AKAT ve Hüseyin TÜRKSOY eşlik etmişlerdir. Ankara ziyareti Orman Mühendisleri odasındaki akşam yemeği ile son bulmuştur.

Ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL, “Yoğun çalışma programı ve gündemlerine rağmen ekibimizi sıcak bir ortamda misafir eden meslektaşlarımıza sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunarız dedi” ve Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Mühendisleri Odası’nı ders uygulaması kapsamında ilk ziyaret eden Orman Fakültesi Olarak gezinin öğrencilerimiz açısından son derece faydalı olduğunu belirtti.

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2022 Çarşamba
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2022 Perşembe