Orman Mühendisliğine Giriş Dersi Çankırı-Yapraklı Uygulaması

Fakültemiz Orman Mühendisliği Bölümü öğrencileri “Orman Mühendisliğine Giriş” dersinin ilk arazi uygulamasını ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL rehberliğinde Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında 21.10.2022 tarihinde gerçekleştirdiler. Uygulama dersine Fakültemiz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ender BUĞDAY ’da katılmıştır.

Uygulama dersinde ilk olarak Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü ziyaret edilerek İşletme Müdürlüğünün tanıtımı ve çalışma alanları hakkında bilgi verilmiştir. Ardından Orman İşletme Müdürlüğü, Fidanlık Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğündeki Orman mühendisleri makamlarında ziyaret edilmiş daha sonra ardından İşletme bahçesinde arazöz ve yangına ilk müdahale aracının teknik özellikleri hakkında ekibe bilgi verilmiştir.

Uygulamanın ikinci aşamasında ise Yapraklı bölgesi ormanlarına gidilerek ormancılık uygulamalarından örnekler verilmiş ve Orman Mühendisinin arazideki bir günü özetlenmiştir. Bu bağlamda ilk olarak Yapraklı-Karacaözü Erozyon kontrol sahasında yapılan ağaçlandırma çalışmaları yerinde görülerek ekibe ağaçlandırma çalışmaları hakkında teknik bilgi verilmiş, ardından Yapraklı Karaçam ve Sarıçam ormanlarında yapılan doğal gençleştirme, bakım çalışmaları ve Göknar ormanlarında üretim çalışmaları yerinde görülerek; damga, ağaç kesimi ve boylama işlemleri uygulamalı olarak gösterilmiştir. Son olarak orman koruma faaliyetleri kapsamında çam kese böceği ile mücadele çalışmalarında feromon tuzakları yerinde görülmüş, yeni açılan bir orman yolunda yol yapım aşamaları hakkında teknik bilgi verilmiş ve yangın gözetleme kulesi ziyaret edilmiştir.

Uygulama dersine Çankırı Orman İşletme Müdür Yardımcıları Adem SUNA ve Mustafa ÇANKAYA, Orman İşletme Şefleri Aziz Emre YILMAZ, Mustafa Emre ATÇI, Fatih ŞÖHRETLİ, Zekeriya KUL, danışman mühendisler ve teknik orman personelleri eşlik etmişlerdir. Ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL Yoğun çalışma programı ve gündemlerine rağmen uygulama dersinde bizleri yalnız bırakmayan meslektaşlarımıza teşekkür ederiz dedi.

Öğrencilerimiz arazide ormancılık uygulamalarını yakından görme imkânı bulup pratik bilgi de kazanmaktadır. Bu amaçla uygulama derslerimiz hız kesmeden devam edecektir.

Yayınlanma Tarihi: 27 Ekim 2022 Perşembe
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2022 Perşembe