Orman Mühendisliğine Giriş Dersi Uygulamasi (Ilgaz)

Fakültemiz Orman Mühendisliği Bölümü öğrencileri “Orman Mühendisliğine Giriş” dersi arazi uygulamasını ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL eşliğinde 28.10.2022 tarihinde Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında gerçekleştirdiler.

Uygulama kapsamında ilk olarak Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğü ziyaret edilerek işletme müdürlüğü orman varlığı ve çalışma programları hakkında İşletme Müdürü sayın Utku DANIŞ tarafından bilgi verilmiştir. Uygulamanın ikinci aşamasında ise Yenice-Kadınçayırı ormanlarına gidilerek bazı ormancılık uygulamaları yerinde görülmüştür. Bu kapsamda Kadınçayırı Sarıçam-Göknar karışık ormanları yerinde görülerek ağaç türlerinin tanıtımı yapılmış, ardından ormanlara neden bakım yaparak ağaç kesilmesi gerektiği anlatılmış ve bakım yapılan sahalar yerinde görülmüştür. Sonraki aşamada ise tohum kaynaklarının tanıtımı yapılarak Sarıçam tohum meşceresi yerinde görülerek ekibe teknik bilgi verilmiştir. Daha sonra ise Sarıçam meşceresinde damga, ağaç kesimi ve boylama işlemleri uygulamalı olarak gösterilmiş ve ormancılıkta iş güvenliğinin öneminden bahsedilmiştir. Ardından ilgili işletme şefliğinde odun dışı orman ürünleri üretimi ve pazarlanması hakkında ekibe bilgi verilmiştir. Son olarak Ilgaz-Kale Orman Deposu ziyaret edilmiş, orman deposu ve depodaki ürünler hakkında ekibe teknik bilgi verilmiştir. Eğitim arasında ise ormancılık/turizm ve doğa koruma konuları yerinde incelenmiş ekibe serbest zaman tanınarak zipline doğa sporu yapılmış ve öğrencilerimize Orman Mühendisliği mesleğinin çok yönlü ve zevkli yanlarını görme fırsatı da sunulmuştur.

Uygulama dersine Ilgaz Orman İşletme Müdürü UTKU DANIŞ, Orman İşletme Şefleri Emin ARICI, Zeynep GÜREL ve danışman mühendisler eşlik etmişlerdir.

Uygulama dersleri ile öğrencilerin “Ormana düşen tohum gibi yeşerip büyüdüklerini ve geliştiklerini” ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL, ders uygulamaları ile mühendis adaylarının arazi ve mesleki deneyimlerini erkenden edindiklerini belirtti.

Yoğun çalışma programlarına rağmen uygulama dersinde bizleri yalnız bırakmayan meslektaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Ayrıca uygulamaya dersine katılan yedi Orman Mühendisi meslektaşımız Fakültemiz mezunu olup fakültemizi başarılı bir şekilde temsil etmektedirler.

Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız
Yayınlanma Tarihi: 11 Kasım 2022 Cuma