Üniversitemizde geleneksel bayramlaşma töreni

Üniversitemizde Kurban Bayramı dolayısıyla geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. Törene başta Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi olmak üzere Rektör Yardımcılarımız, akademik ve idari personelimiz katılım sağladı.

Törende konuşan Rektör Çiftçi, katılım sağlayan akademik ve idari personelleri selamladıktan sonra geçmiş Kurban Bayramı’nı tebrik etti. Rektör Çiftçi, devamında bayramlaşmaların gelenekselliğine vurgu yaparak bayramların ardından bir araya gelmenin hem önemli olduğunu hem de istişare kültürüne katkı sağladığını ifade etti. Konuşmasına ÇAKÜ’nün belirli süreçlerden geçtiğini hatırlatarak devam eden Rektör Çiftçi, Çerkeş Meslek Yüksekokulunun yeni bina temel atma töreninin hafta içinde gerçekleştirileceğinin müjdesini verdi.

ÇAKÜ’nün her alanda etkisini gösterdiğinin ve bu etkinin gün geçtikçe arttığının altını çizen Rektör Çiftçi, yükseköğretim kurumlarının ülke ve bölge için önemli bir güç olduğunu belirtti. Rektör Çiftçi, bu gücün nitelikli insan kaynağı yetiştirmekten geldiğine dikkat çekerek ülkenin kalkınması için gerekli olan ana unsurun donanımlı insanlar olduğunu söyledi. ÇAKÜ’nün yürüttüğü faaliyetlere de değinen Rektör Çiftçi, diğer üniversitelerin de takdir ettiği akademik, sosyal ve kültürel sayısız faaliyette bulunduklarını ifade ederek birlikte hareket etme iradesini yansıtan ÇAKÜ mensuplarına teşekkür etti.

Rektör Çiftçi, devamında “Eğitim öğretimden araştırma geliştirmeye, toplumsal katkıdan girişimciliğe, inovasyondan insan odaklılığa kadar çok sayıda projemiz bulunmaktadır. Biz, bu projelerin içini doldurup en iyi şekilde hazırlayarak topluma kazandırma gayretindeyiz.” diyerek ÇAKÜ akademik ve idari personellerinin çalışma azimleriyle başarıya ulaşacaklarına inandığını ifade etti. ÇAKÜ akademisyenlerinin toplumu, insanı, ülkeyi ilgilendiren her meselede sahada olduğuna işaret eden Rektör Çiftçi, her bir akademisyenin sosyal sorumluluk projelerinde ve alanlarıyla ilgili yeni gelişmelerde üzerlerine düşeni en iyi şekilde yaptıklarını belirtti.

İspanya Granada Üniversitesiyle yapılan iş birliğini de hatırlatan Rektör Çiftçi, Granada Üniversitesinin yapay zekâ alanında dünyanın beşinci üniversitesi olduğunu belirtti. Granada Üniversitesinin bulunduğu kültürün kodlarına hâkim bir eğitim kurumu olduğunun altını çizen Rektör Çiftçi, Endülüs’ten günümüze ulaşmış tarihî binalara sahip olduklarını ve tarih kütüphanelerine oldukça önem verdiklerini söyledi. Ziyareti sırasında medeniyetlerin kaynaştığı bir coğrafyada bulunduklarını söylediğini aktaran Rektör Çiftçi gerek İspanya’nın gerekse Anadolu’nun birçok medeniyete ev sahipliği yapma yönünden müştereklikleri olduğuna dikkat çekti. Rektör Çiftçi, İspanya’yla aynı medeniyet kodlarına sahip olduklarına vurgu yaparak Avrupa’nın en batısı ile en doğusu arasında köprü vazifesi görebileceklerini, bu sayede Avrupa Birliği süreçlerine de ciddi katkı yapabileceklerini ifade etti. Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelerle de protokol imzaladıklarını hatırlatan Rektör Çiftçi, ÇAKÜ’nün geçtiğimiz aylarda Avrupa Üniversiteler Birliği’ne üye olmasının bu girişimlerin somut göstergesi olduğuna işaret etti.

Sözlerine; “Eğitim diplomasisini çok zinde bir şekilde yürütmeye çalışıyoruz.” şeklinde devam eden Rektör Çiftçi, çalışmalarını farklı bir iklimde yürüttüklerini söyledi. Devamında ÇAKÜ’nün sevgi ve merhametle çalışan, iyi işler yapma derdinde olan insanların bir araya geldiği bambaşka bir üniversite olduğunu ifade eden Rektör Çiftçi, ÇAKÜ mensuplarıyla birlikte çalışmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Çankırı ilinin tanıtım misyonunu üstlenen ana kurumun ÇAKÜ olduğuna da vurgu yapan Rektör Çiftçi, söz ÇAKÜlü akademisyenlere verildiğinde her projeyi farklı bir noktaya taşıdıklarını ifade etti.

Rektör Çiftçi; “Hissiyatınızı korumanızı istiyoruz çünkü bu hissiyat herkeste yok. Biz, her sonucun maddi karşılığını değil öteyi görmekteyiz. Öteyi düşündüğümüz için samimi duygularla yaptığımız küçük işler büyük etkiler meydana getirmektedir. 3+1 ve 7+1 uygulamalarından akreditasyon sürecine, TÜBİTAK 2209 projelerinden sosyal sorumluluklara kadar üniversitemizin etkisi daha da artacaktır.” diyerek akademik ve idari personelimize tekrar teşekkür etti.

Birlik ve beraberlik vurgusuyla katılımcıların bayramlarını kutlayan Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi’nin konuşmasının ardından bayramlaşma törenine geçildi.

Yayınlanma Tarihi: 27 Haziran 2024 Perşembe