Siber Güvenlik İçin ÇAKÜ ve KUZKA İşbirliği Yapıyor

Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programı kapsamında, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) arasında “Siber Güvenlik Eğitimi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Son yıllarda ülkemizde siber güvenlik alanında insan kaynağı açısından önemli bir ihtiyacın oluşması sebebiyle, Kalkınma Ajansları tarafından üniversite öğrencilerinin bu alandaki farkındalığını artırmak amacıyla hayata geçirilen “Siber Vatan Programı” kapsamında imzalanan protokol ile gençlerin siber güvenlik ile ilgili çalışma alalarında istihdam edilmesi planlanıyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi stratejik planında da belirtilen önemli hususlar arasında kalkınma odaklı yaklaşımın yer aldığını ifade eden ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi “Bu anlamda ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü temini noktasında kendimize bazı hedefler belirledik. Bu hedeflerimizi gerçekleştirme adına ise gerek kamu kurumları, gerekse diğer paydaşlarımızla yakın işbirlikleri yapma gayreti gösteriyoruz.” dedi.  

Bu kurumlardan birinin de Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı olduğunu ve ajansın ÇAKÜ’nün pek çok faaliyetine doğrudan destek verdiğinin altını çizen Rektör Çiftçi; ajansın, siber güvenlik konusunda da bölgede bazı önemli katkılar sağladığını dile getirdi. Bu katkılardan üniversite olarak kendilerinin de faydalandığını ve daha da fazla faydalanma adına bu protokolü hayata geçirdiklerini belirten Rektör Çiftçi, şunları söyledi:

“Siber güvenlik ile ilgili proje ve faaliyetlerin bölgemizde yaygınlaştırılması adına hayata geçirilen ‘Siber Vatan Programı’nın önemli bir ayağının ÇAKÜ olması yönünde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile mutabık kaldık. Böylelikle, siber güvenlik alanında öğrencilerimizin eğitim alıp yetiştirilmesi, daha sonrasında ise bilgi ve teknoloji alnında ihtiyaç duyulan yerlerde istihdam edilmesi doğrultusunda çok önemli bir adım attığımızı düşünüyorum. Dolayısıyla, ülke menfaatlerimiz ve Türkiye yüzyılı için önemli bir protokole de imza atmış olduk. Protokolün Çankırı’mıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ise imzalanan protokol sonrası yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi:

“Kalkınma ajansları olarak bizler, gençlerin istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik bir dizi programlar yürütmekteyiz. Bunlar içerisinde beceri geliştirme programları ise özellikle gençlerimizin eğitim ve kapasite geliştirmeleri yoluyla kendi yetkinliklerini artırmalarını hedeflediğimiz programlardır. Bu programlardan bir tanesi olan ‘Siber Vatan Programı’, ilk olarak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından hayata geçirilmişti. Burada elde edilen başarılar neticesinde ise program, ülkemizin farklı yerlerinde de uygulanmaya başladı. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı da bu programı hayata geçiren kurumlardandır. ‘Siber Vatan Programı’ ile siber güvenlik konusunda ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirmeyi hedefliyoruz. Programın Çankırı’daki gençler açısından faydalı ve güzel bir program olmasını temenni ediyorum.”  

Yayınlanma Tarihi: 18 Ocak 2023 Çarşamba
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023 Çarşamba