ORMAN MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ DERSİ ÇANKIRI-YAPRAKLI UYGULAMASI

Önümüz ardımız, sağımız solumuz orman…! Ormanlarımız için Ormanca konuşuyoruz. Fakültemiz Orman Mühendisliği Bölümü 1. Sınıf öğrencileri “Orman Mühendisliğine Giriş” dersinin ilk arazi uygulamasını ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL rehberliğinde Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında 03.11.2023 tarihinde gerçekleştirdiler.

Uygulama dersinde ilk olarak Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü ziyaret edilerek İşletme Müdürlüğünün tanıtımı ve çalışma alanları hakkında bilgi verilmiştir. Ardından Çankırı Orman İşletme Müdürü sayın İbrahim POLATLI, Çankırı Fidanlık Müdürü sayın Erol GÖK ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Çankırı Şube Müdürü sayın Yusuf YAMAN ve bu kurumlardaki Orman Mühendisi meslektaşlarımız makamlarında ziyaret edilmiştir. İlgili ziyaretlerin ardından Orman İşletme bahçesinde arazöz ve yangına ilk müdahale aracının teknik özellikleri ve yangın söndürme ekipmanları hakkında ekibe uygulamalı bilgi verilmiştir.

Ders uygulamasının ikinci aşamasında ise Yapraklı Orman İşletme Şefliği sınırlarındaki ormanlarına gidilerek ormancılık uygulamalarından örnekler verilmiş ve Orman Mühendisinin arazideki bir günü özetlenmiştir. Bu bağlamda ilk olarak Yapraklı bölgesindeki rehabilitasyon çalışmaları yerinde görülerek ekibe teknik bilgi verilmiş ardından Yapraklı Karaçam ve Sarıçam ormanlarında yapılan doğal gençleştirme, bakım ve üretim çalışmaları yerinde gösterilmiştir. Ardından Göknar ormanları öğrencilerimize gösterilerek ağaç türünün tanıtımı yapılmıştır. Ayrıca öğrencilerimize Amenajman planları ve uygulamaları hakkında bilgi verilerek meşcere, bölme, bölme numarası, bölmecik, artım ve eta terimlerinin anlamları uygulamalı olarak açıklanmıştır. Son olarak orman koruma faaliyetleri kapsamında çam kese böceği ile mücadele çalışmalarında feromon tuzakları yerinde görülmüş, yeni açılan bir orman yolunda yol yapım aşamaları hakkında teknik bilgi verilmiş ve yangın gözetleme kulesi ziyaret edilmiştir.

Arazideki uygulama dersine Yapraklı Orman İşletme Şefi Aziz Emre YILMAZ, Çankırı Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi İbrahim MEŞE, danışman mühendisler ve teknik orman personelleri eşlik etmişlerdir. Ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL Yoğun çalışma programı ve gündemlerine rağmen uygulama dersinde bizleri yalnız bırakmayan meslektaşlarımıza teşekkür ederiz dedi.

Uygulama dersleri sayesinde öğrencilerimiz arazide ormancılık uygulamalarını yakından görme imkânı bulup pratik bilgi kazanmaktadır. Bu amaçla ders uygulamalarımız hız kesmeden devam edecektir.

Yayınlanma Tarihi: 13 Kasım 2023 Pazartesi
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2023 Pazartesi